Forgalmazó – aki a közösségi piacon a kozmetikai terméket forgalmazza, kivéve a gyártót és az importőrt.
[Nem minősül forgalmazónak, aki a kozmetikai terméket saját neve vagy védjegye alatt hozza forgalomba, vagy oly módon megváltoztatja, hogy az kihat a termékre vonatkozó követelményeknek való megfelelésnek (a termékre vonatkozó tájékoztatás lefordítása kivétel ez alól!). Ebben az esetben a forgalmazóra a felelős személyre vonatkozó kötelezettségek vonatkoznak.]
Forgalmazók kötelezettségei
A kozmetikai termék forgalmazása előtt a forgalmazók kötelessége ellenőrizni:
1. Szerepelnek-e a terméken az előírt címkézési információk:
- A felelős személy neve vagy bejegyzett cégneve és címe.
- A gyártási tételszám vagy a kozmetikai termék azonosító száma.
- Az összetevők felsorolása („Ingredients”) a tárolóedényen vagy csomagoláson , esetleg mellékelt tájékoztatón, címkén, szalagon vagy kártyán.
2. Teljesülnek-e az előírt nyelvi követelmények – azon tagállam nyelvén kell szerepelni az információknak, ahol a végterméket forgalomba hozzák [magyarra fordítandó: a kozmetikai termék funkciója, felhasználásra vonatkozó különleges óvintézkedések, kiszerelési egység, minőségmegőrzési idő].
3. Ellenőriznie szükséges, nem járt-e le a megadott minőségmegőrzési idő.
Amennyiben a forgalmazó úgy véli, hogy egy kozmetikai termék nem felel meg e rendelet követelményeinek, addig nem forgalmazhatja a terméket, amíg az meg nem felel a vonatkozó követelményeknek. Gondoskodnia kell arról, hogy meghozzák a szükséges korrekciós intézkedéseket.
Ha a kozmetikai termék kockázatot jelent az emberi egészségre, a kozmetikai terméket forgalmazók erről haladéktalanul tájékoztatják a felelős személyt és annak a tagállamnak az illetékes nemzeti hatóságait, ahol a terméket forgalmazzák.
Súlyos nemkívánatos hatás előfordulása esetén
a kozmetikai terméket forgalmazók késedelem nélkül értesítik a súlyos nemkívánatos hatás előfordulása szerinti tagállam illetékes hatóságát a következőkről:
- Valamennyi olyan nemkívánatos mellékhatás, amely általa ismert vagy annak ismerete tőle ésszerűen elvárható.
- Az érintett kozmetikai termék neve, amely lehetővé teszi a termék pontos azonosítását.
- Az általa esetlegesen tett korrekciós intézkedések.
Ha a forgalmazók súlyos nemkívánatos hatásokról tesznek jelentést a hatás előfordulása szerinti tagállam illetékes hatóságának, akkor e hatóság azonnal továbbítja a fenti információkat a többi tagállam illetékes hatóságainak és a felelős személynek.
Azonosítás ellátási láncon belül
Fontos! A forgalmazónak tudnia kell azonosítani azt a forgalmazót vagy felelős személyt, akitől a kozmetikai terméket beszerezte, és azokat a forgalmazókat, akiknek a kozmetikai terméket szállította. E kötelezettségnek a kozmetikai terméktételnek a forgalmazó rendelkezésére bocsátása időpontjától számított 3 évig kell megfelelni. Azonosítás az ellátási láncon belül. »
A forgalmazók biztosítják, hogy mindaddig, amíg egy termékért felelnek, a tárolási vagy szállítási feltételek nem veszélyeztetik a terméknek az e rendeletben meghatározott követelményeknek való megfelelését.
A forgalmazott termék bejelentése
Az a forgalmazó, aki valamely tagállamban egy másik tagállamban már forgalomba hozott kozmetikai terméket forgalmaz, és saját kezdeményezésére, a nemzeti jogszabályoknak való megfelelés érdekében lefordítja a termék címkézésének bármely elemét, az alábbi információkat köteles elektronikus formában bejelenteni a Bizottságnak:
- A kozmetikai termék kategóriája, neve a küldő tagállamban és neve abban a tagállamban, ahol a kozmetikai terméket forgalmazzák;
- Annak a tagállamnak neve, ahol a kozmetikai terméket forgalmazzák;
- A forgalmazó neve és címe;
- A felelős személy neve és címe, akinél a termékinformációs dokumentáció könnyen hozzáférhető.
Az információk bármely változása esetén a kozmetikai terméket forgalmazó késedelem nélkül aktualizálja a CPNP portálon bejelentett adatokat.
Hatósági szankciók a rendelet forgalmazókra vonatkozó rendelkezéseinek megsértése esetén
Az illetékes hatóság megkövetelheti, hogy a forgalmazó hozzon megfelelő intézkedést, melyekkel biztosítható, hogy a kozmetikai termék megfeleljen e rendeletnek. Ezen felül elrendelheti a termék kivonását a forgalomból, és a termék visszahívását is.